Zasadziliśmy las

W poniedziałek 11 kwietnia uczennice klasy drugiej, nauczycielka biologii, p. M. Kisiel, wychowawca p. J. Kopaczewski, dyrektor Akademickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wielkopolskim p. R. Janicka-Szyszko oraz studenci turystyki i rekreacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wraz z pracownikami Uczelni na czele z prorektorem ds. organizacji i rozwoju dr A. Wołoszynem wzięli udział we wspólnej akcji sadzenia lasu na terenie Nadleśnictwa Kłodawa.

Po przyjeździe do lasu spotkaliśmy się z gospodarzami terenu – nadleśniczym Nadleśnictwa Kłodawa, p. Tomaszem Kalembkiewiczem, jego zastępcą, p. Tadeuszem Szyszko, leśniczym leśnictwa Nierzym p. Maciejem Zmudą i podleśniczym p. Grzegorzem Czerniawskim.

Zanim leśnicy pozwolili uczestnikom akcji wziąć do ręki łopaty i sadzonki, przekazali informacje o działalności Lasów Państwowych i o codziennej pracy leśników a następnie pokazali, jak należy sadzić drzewa.

Po fachowym instruktażu, w parach, przystąpiliśmy do pracy. Musieliśmy kopać dołki (co wcale nie było łatwe, bo w ziemi były resztki korzeni), odmierzać odpowiednie odległości, fachowo wsadzać drzewka i udeptywać ziemię. Czasami w tej trudnej pracy pomagali nam studenci, trener, leśnicy. Każda z par posadziła ok. 70 sadzonek! Mamy nadzieję, że za kilkadziesiąt lat w tym miejscu będzie szumiała wspaniała dąbrowa!

Sadząc drzewa, wzięliśmy też udział w światowej kampanii „100 milionów drzew do 2017 roku” polecanej przez Ministerstwo Środowiska a organizowanej przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO. Głównym celem tej akcji edukacyjnej jest aktywizowanie dzieci i młodzieży na rzecz działań proekologicznych oraz edukowanie ich w zakresie ochrony środowiska.

Po ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy czekał na nas pyszny poczęstunek.

 

Wywiad w TVP3 Gorzów Wielkopolski w związku z sadzeniem lasu jest dostepny po kliknieciu w poniższy link -czwarta minuta.

http://gorzow.tvp.pl/24847558/11042016-czesc-ii-nel-bielniak-ewelina-gumienna-natalia-feliczak-i-renata-szyszko