NARODOWE CZYTANIE – RELACJA

Narodowe czytanie w Akademickim Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego

w Gorzowie Wielkopolskim

W tym roki już po raz trzeci odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie,

 

zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodych ludzi. Po raz pierwszy akcja odbyła się dwa lata temu w warszawskim Parku Saskim. Został wtedy przeczytany jeden z poematów Adama Mickiewicza – Pan Tadeusz. W ubiegłym roku w ponad             700 miejscowościach w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie różnych dzieł Aleksandra Fredry.

            Tegoroczna akcja była poświęcano lekturze Trylogii Henryka Sienkiewicza. Ten przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków.

Narodowe czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów – wyjaśnił inicjator akcji, prezydent Bronisław Komorowski. –Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicz, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Tegoroczna akcja odbyła się również w Akademickim Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. W piątek, 5 września, na każdej lekcji dziewczyny z zaciekawieniem i pasją słuchały fragmentów powieści Potop. Uczennice bardzo się cieszyły, że mogą wysłuchać tak ciekawego utworu i usłyszeć dawny, trudny, lecz piękny język ojczysty. Zapytaliśmy jedną z uczennic, co sądzi o akcji Narodowe Czytanie:

-Podoba mi się, ponieważ przypomina nam, młodym Polakom, że warto czytać ksiązki – powiedziała Weronika – dzięki nim możemy poznać ciekawe historie i poszerzyć wyobraźnie. Jak to powiedział Albert Einstein, „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”.

Młode zawodniczki miały też szansę same przeczytać kawałek utworu. Spytane, co sądzą o języku ich przyszłej lektury, odpowiedziały chórem, że uważają go za trudny. Mamy jednak nadzieję, że pierwszoklasistki z czasem przyzwyczają się do języka dość odległego od ich codziennej polszczyzny 😉

 Weronika Łuc, kl.I