Europejski Dzień Języków Obcych

 

W środę 26.09.2018r. zorganizowany został w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych zwany w skrócie EDJO.

 

Nasi uczniowie mieli w związku z tym wydarzeniem mnóstwo zabawy. Przede wszystkim zostali podzieleni na osiem drużyn (zgodnie z grupami językowymi). Wybrali dla siebie kolor i nazwę, dlatego w środę 26 września nasza szkoła stała się miejscem egzotycznym, rządzonym przez:

 

– Różowych, pseudonim: Gicha,

-Żółtych, pseudonim: Paka,

-Szarych,pseudonim: Tiburones,

-Białych,pseudonim: Mwana,

-Zielonych, pseudonim: Fagiano,

-Czerwonych, pseudonim: Tumbletrees,

-Niebieskich, pseudonim: Duge Trepavice,

-Czarnych, pseudonim: Le Erbe.

 

Zainteresowanych znaczeniem tych zaskakujących pseudonimów odsyłamy do Google TranslatorJ

 

Drużyny wzięły udział w sześciu emocjonujących konkurencjach.

Pierwszą było BIEGANE DYKTANDO, które polegało na zapisywaniu przez sekretarza angielskich i niemieckich słów przyniesionych mu przez szybkonogiego biegacza.

W drugiej konkurencji nazwanej OBLICZA JEDNEJ PIOSENKI udział brały całe drużyny, które pilnie słuchały utworu wykonanego w sześciu różnych językach i zaznaczały na kartach pracy, czy dany fragment śpiewany jest po niemiecku, francusku, włosku, angielsku, hiszpańsku, a może turecku.

Trzecią konkurencją było sprawdzenie, czy nasi uczniowie to aby nie POLIGLOCI. Dwa dni wcześniej uczniowie zapoznali się z listą ośmiu polskich wyrazów. Ich zadaniem było rozdzielić między siebie obowiązek nauczenia się ich w czterech językach: włoskim, francuskim, hiszpańskim i litewskim. Dzięki temu wiedzą, że futbol to po włosku calcio, a koszykówkę po hiszpańsku zwie się baloncesto.

Konkurencja czwarta z założenia miała być konkurencją najtrudniejszą, a okazała się najłatwiejszą. Nazywała się WSKAŻ NA MAPIE i nakładała na reprezentanta każdej drużyny obowiązek wskazania wylosowanego kraju w ciągu zaledwie 30 sekund. Ku oszołomieniu jury każda drużyna zdobyła punkt. Brawo my!

Konkurencja piąta sprawdzała, czy potrafimy siebie nawzajem słuchać. Na początku naszego EDJO każda drużyna przedstawiała się, wyjaśniając z jakiego języka pochodzi ich nazwa i co oznacza. Teraz przyszedł czas na zweryfikowanie  wiedzy- na kartach pracy uczniowie musieli objaśnić pochodzenie i znaczenie nazw wszystkich drużyn.

Ostatnia konkurencja nazwana KIEDY TAŃCZĘ, NIEBO TAŃCZY ZE MNĄ wymagała od naszych uczniów wszystkiego: znajomości anglojęzycznego tekstu, śpiewania, umiejętności tanecznych i odwagi, by wystąpić na forum szkoły. Drużyny przez dwa tygodnie trenowały, by podczas obchodów EDJO dać prawdziwy popis anglojęzycznej piosenki dla dzieci. Bawiliśmy się wszyscy świetnie do numerów takich jak chociażby Baby Shark, Gummy Bear czy If You’re Happy and You Know It, nie było występu, który nie zebrałby owacji widowni.

 

Dzięki życzliwości takich instytucji, jak Akademia im. Jakuba z Paradyża, Wydawnictwo MacMillan i Europe Direct, mogliśmy nagrodzić naszych uczniów materiałami promocyjnymi, dzięki pieniądzom Samorządu Uczniowskiego zakupiliśmy batoniki muesli, natomiast Dyrektor ALMS ufundował nagrodę główną – wyjście do kina dla zwycięskiej drużyny. Już niedługo Biali (Mwana) będą mogli pójść wraz z opiekunem na wybrany film do kina Helios.

 

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za wspaniałą zabawę.