POZNAWANIE ŚWIATA NIE TYLKO NA LEKCJACH GEOGRAFII

Dnia 15 marca głodni wiedzy uczniowie klas drugich wybrali się do biblioteki. Podczas spotkania  mieli okazję zobaczyć niepowtarzalną wystawę zdjęć  wykonanych przez profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. „Podróże nieudacznika” to debiut Dariusza Gwiazdowicza, promocję właśnie tej książki zobaczyli zaciekawieni uczniowie klas drugich. Po obejrzeniu prezentacji nie zabrakło również mnóstwa pytań. Na sam koniec wzbogaceni o wiele informacji uczniowie Akademickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego mogli zakupić promowaną książkę. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli okazję ujrzeć kolejną część „Podróży nieudacznika”.

(Zuzanna Januszke)

 

Poniżej relacja ze spotkania przygotowana przez uczennice klasy 2 b:

W środę 15 marca o godzinie 17:00 w bibliotece przy ul. Fryderyka Chopina 52
w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie w ramach lekcji geografii
z podróżnikiem i autorem książki „Podróże nieudacznika” Dariuszem Gwiazdowiczem.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich wraz z opiekunami: panem Romanem Sondejem, panem Tomaszem Walkowiakiem oraz panią dyrektor Renatą Janicką-Szyszko.

Pierwszym punktem prelekcji było zapoznanie się z fotografiami podróżnika. Zdjęcia przedstawiały piękno natury oraz odległe i nieznane nam miejsca np. Afryki, Australii, Europy oraz Azji. Druga część to wykład pana Dariusza Gwiazdowicza dotyczący jego podróży. Mogliśmy wysłuchać ciekawych, interesujących, a nawet przerażających historii. Dowiedzielismy się, że podróże to nie tylko odwiedzenie nowych miejsc, ale także poznanie nowych kultur, ludzi, cywilizacji oraz smaków. Według nas najciekawsze fragmenty dotyczyły sposobu transportu , powieści o losach polskiej rodziny mieszkającej w Kazachstanie oraz kobiecie, która jako jedyna przeżyła katastrofę lotniczą. Przesłaniem książki jest uświadomienie wielu z nas, że każdy może dotrzeć na krańce świata i móc docenić piękno przyrody. Skoro tytułowemu nieudacznikowi się udało, to dlaczego nie nam?

Spotkanie pozwoliło nam oderwać się na chwilę od codzienności. Poznaliśmy człowieka pełnego pasji oraz zaangażowania, któremu podróżowanie przynosi wiele satysfakcji i radości. Dzięki niemu znamy odpowiedź na pytanie, jak najlepiej poznawać świat – po swojemu .Poprzez takie spotkania możemy dowiedzieć się więcej na temat wielu miejsc i kultur świata, o których czerpiemy wiedzę nie tylko z książek, ale
z doświadczeń innych ludzi. Uważamy, że to wartościowe dla młodzieży.

 

(Matylda Kubacka, Julia Jenek)