Spotkanie z Norą Wentzel

http://

W piątek 20 października w ALMS spotkaliśmy się z wyjątkowym gościem. Na godzinie wychowawczej klasy 2a zagościła zawodniczka KS AZS ANP Gorzów Wielkopolski – Nora Wentzel. Koszykarka opowiedziała o swojej ojczyźnie, studiach i dotychczasowej karierze sportowej. Uczennice klasy 2 a miały możliwość zadawania pytań oraz rozmowy z nią w języku angielskim. Nora z entuzjazmem udzielała przydatnych wskazówek dotyczących  kariery koszykarskiej młodym zawodniczkom. Odwiedziny zakończyły się podziękowaniem oraz wspólnym zdjęciem.

On Friday 20.10.23 ALMS hosted an incredible guest – professional basketball player Nora Wentzel. She gave a presentation on her homeland, education and current sports career. After the presentation students could talk to her and ask questions on basketball. And what’s most important, everyone had to communicate in English. Nora enthusiastically gave useful advice to young basketball players.

At the end of the meeting the students thanked Nora, took a photo with her and presented her with a traditional Polish treat. Definitely, it was a memorable event!