„Dumni z Niepodległej”

Uczniowie klas trzecich włożyli dużo serca w realizację projektu „Dumni z Niepodległej”.

Najpierw zapoznali się ze wstrząsającymi historiami gorzowskich Sybiraków, którzy odwiedzili naszą szkołę jesienią ubiegłego roku.

Potem przyszła kolej na lektury: „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego i „Dywizjon 303” A. Fiedlera. Obie te książki bardzo spodobały się uczniom i zachęciły do dalszego odkrywania naszej przeszłości. Gimnazjaliści zapoznali się z artykułem „Polish Heroes” oraz obejrzeli wiele filmów dokumentalnych dotyczących II wojny światowej: zbrodni katyńskiej, udziału polskich pilotów w Bitwie o Anglię czy niedźwiedzia Wojtka, który wraz z armią Andersa przeszedł front. Obejrzeli też klasykę kina wojennego- filmy takie jak „Lista Schindlera”, „Korczak”, „Pianista”, „Jeniec”, „Miasto 44” czy „Sendlerowa” przybliżyły uczniom problematykę tej nierycerskiej wojny.

Spotkania z tymi, którzy przeżyli piekło na ziemi- z bohaterami, poznanymi przez nas osobiście i z bohaterami książek oraz filmów- przygotowały naszych uczniów do stworzenia wystawy na temat ważnych postaci i wydarzeń czasu wojny.

Dzięki tym wszystkim działaniom uczniowie naszej szkoły mogli poznać nazwiska tych, którym tak wiele zawdzięczamy, a o których tak niewiele się mówi. Pora to zmienić. Pora być Dumnym z Niepodległej.