o bezpieczeństwie i unikaniu zagrożeń

Dnia 26 stycznia 2015 podczas zajęć z wychowawcą odbyło się spotkanie

z funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim mł. kpt. mgr inż. Dariuszem Szymurą,

Z przebiegiem tej wizyty w Akademickim Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego zapoznała nas Natalia Głuszczyńska:

„ Funkcjonariusz opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o pracy strażaka. Między innymi dowiedziałyśmy się, że aby uratować komuś życie, musi nosić ze sobą dużo ciężkich rzeczy. Strażacy zajmują się głównie gaszeniem pożarów, co stanowi 30% ich całej pracy. Potrzebni są także przy wypadkach samochodowych, klęskach żywiołowych oraz podczas wielu innych zdarzeń. Byłyśmy zaskoczone, że w Polsce jest tylko jedna wyższa uczelnia zajmująca się kształceniem strażaków. Jest to Szkoła Głowna Służby Pożarniczej w Warszawie, do której trudno się dostać.

Wspólnie obejrzeliśmy również krótki film o działaniach strażaków, którzy przychodzą        
z pomocą ludziom w czasie ewakuacji np. podczas powodzi. Strażacy pomagają również

w poszukiwaniu zaginionych. Strażak pełni służbę 24 godziny. Po obejrzeniu filmu funkcjonariusz pokazał nam kilka przedmiotów z wyposażenia strażaka, m.in. pas strażacki

z toporem, wąż, sygnalizator, odpowiednią kurtkę i spodnie, butlę z powietrzem, kominiarkę, maskę, hełm oraz torbę medyczną.

Pod koniec spotkania miałyśmy okazję zobaczyć naszego wychowawcę w stroju strażaka. Wyglądał bardzo zabawnie. Na pamiątkę odwiedzin zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Dzięki                                          spotkaniu więcej wiemy o różnorodnych niebezpieczeństwach i trudnej pracy strażaków”.